Pravidla F-Class

Národní pravidla F-Class ČR pro rok 2020

Střelecké soutěže třídy F jsou pojmenovány podle kanadského střelce George Farquharsona, který definoval pušku pro přesnou střelbu na dlouhé vzdálenosti. Tato puška je charakterizována jako jednoranová se závěrovým systémem  Falling-block  s plovoucí hlavní. Od prvních závodů v roce 1876 získávají tyto závody na popularitě  zejména v anglosaském prostředí. 

Snaha o dosažení co nejpreciznějších výsledků mířené střelby z moderních jednoranných pušek vede k růstu střelecké dovednosti a je výzvou pro  širokou řadu sportovních  střelců nejen ve světě ale i v České republice. Národní pravidla soutěží F-Class zahrnují plnohodnotné kategorie střelby v duchu pravidel ICFRA  - OPEN a F/TR. Pro větší dostupnost  přesné střelby českou střeleckou veřejnost jsou pravidla vypracována i pro modifikované  F-Class kategorie Sniper tactical a Semi auto.

Národní pravidla F-Class byly zpracována tak, aby stanovila jednotná a jasná  pravidla jak pro organizátory soutěží organizovaných v České republice, tak i pro české a zahraniční účastníky těchto soutěží.

Soutěž

Soutěž ve třídě F-Class spočívá ve střelbě vleže na vzdálenosti od 300m dále za použití zbraně vybavené optickým zaměřovačem a přední a zadní oporou. Při střelbě je povinná střelba z ramene a není povolena technika volného zákluzu zbraně (free recoil). Střelba probíhá na tři předem známé vzdálenosti na papírové terče se soustřednými kruhy známé velikosti.

Soutěž probíhá na otevřených střelnicích za každých povětrnostních podmínek, pokud povětrnostní podmínky umožňují vidět terče, neomezují bezpečnost střelby a neohrožují soutěžící. Povětrnostní podmínky znemožňující konání tréninku či soutěže jsou považovány za vyšší moc a nezakládají právo soutěžících na vrácení startovného.

Střelba probíhá postupně od terčů umístěných nejblíže k terčům umístěným nejdále od palebné čáry. Soutěžící mají možnost tréninku jeden den před zahájením soutěže na tréninkové terče umístěné ve všech soutěžních vzdálenostech.

Vybavení

Přední a zadní opory

Při střelbě jsou jako podpora předpažbí zbraně povoleny bipody, střelecké stojany (resty) nebo kožené či látkové vaky naplněné pískem (bagy). Rest musí být vybaven koženým nebo látkovým bagem naplněným pískem, na kterém spočívá předpažbí zbraně při střelbě. Zbraň musí jít z restu volně zvednout. Pokud je zbraň v restu uchycena natolik pevně, že se rest zvedne i se zbraní, je považován za součást zbraně a jeho hmotnost se ke hmotnosti zbraně připočítá. Žádná část zbraně s výjimkou čelní stěny předpažbí se nesmí dostat při střelbě do kontaktu s jinou částí restu než s bagem. Pro podporu pažby jsou povoleny pouze kožené či látkové vaky naplněné pískem (bagy). Přední a zadní podpora zbraně nesmí být žádným způsobem spojená mezi sebou ani s podložkou na které jsou umístěny a nejsou povoleny žádné mechanismy umožňující návrat zbraně do polohy před výstřelem.

F-Class Open

Povolená opora předpažbí: bipod libovolné konstrukce, rest, bag
Povolená opora pažby: kožený nebo látkový bag naplněný pískem

F-Class F-TR
 
Povolená opora předpažbí: bipod libovolné konstrukce, rest, bag
Povolená opora pažby: kožený nebo látkový bag naplněný pískem

F-Class Sniper Tactical
 
Povolená opora předpažbí: bipod umožňující sklopení bipodu podél hlavně zbraně
Povolená opora pažby: kožený nebo látkový bag naplněný pískem

F-Class Semi-auto
 
Povolená opora předpažbí: bipod umožňující sklopení bipodu podél hlavně zbraně
Povolená opora pažby: kožený nebo látkový bag naplněný pískem

Zbraně

Soutěžní zbraň musí být registrována a mít průkaz zbraně. Šířka předpažbí nesmí překročit 76mm (3“). Spoušťovým mechanismem může být libovolný bezpečný mechanický spoušťový mechanismus, spoušťové mechanismy elektronické, pneumatické či jiné, umožňující aktivaci bicího mechanismu zbraně vzdáleným způsobem jsou zakázané. Při střelbě musí docházet k přímé interakci střelce se spoušťovým mechanismem. Hmotnost zbraně je závislá na kategorii a do hmotnosti zbraně se započítávají všechny součásti zbraně včetně všech připevněných pomůcek, to znamená optický zaměřovač, bipod i další případná zařízení. Jedna zbraň nemůže být přihlášena do více kategorií. Zbraň u které je v průběhu soutěže změněna ráže je považována za jinou zbraň a může soutěžit v jiné kategorii. Jedna zbraň může být sdílena nevýše dvěma střelci a to pouze v jedné a té samé kategorii.

F-Class Open

Ráže zbraně: do 8mm
Hmotnost zbraně: do 10 kg
Typ zbraně: jednoranová, opakovací
Úsťová brzda: není povolena

Třída F-Class F-TR
 
Ráže zbraně: 223 Remington, 308 Winchester
Hmotnost zbraně: do 8,25 kg
Typ zbraně: jednoranová, opakovací
Úsťová brzda: není povolena

Třída F-Class Sniper Tactical
 
Ráže zbraně: do 8,6mm
Hmotnost zbraně: do 12 kg
Typ zbraně: opakovací
Úsťová brzda: povolena

Třída F-Class Semi auto
 
Ráže zbraně: do 8mm
Hmotnost zbraně: do 8,25 kg
Typ zbraně: samonabíjecí
Úsťová brzda: povolena

Optický zaměřovač

Optický zaměřovač není omezen přiblížením ani konstrukcí. Povoleny jsou všechny optické zaměřovače.

Způsob střelby

Střelba probíhá z ramene vleže a technika volného zákluzu (free recoil) není povolena. Na každou soutěžní vzdálenost je soutěžícím umožněn nástřel 3 ran, které jsou označeny před zahájením soutěžních ran. Nástřelné rány nejsou povoleny v kategorii Sniper Tactical. Počet soutěžních ran a čas střelby na každou vzdálenost vyhlašuje pořadatel soutěže v propozicích soutěže.

F-Class Open

Způsob nabíjení: jednotlivě

F-Class F-TR
 
Způsob nabíjení: jednotlivě

F-Class Sniper Tactical
 
Způsob nabíjení: nabíjení je možné jak ze zásobníku, tak jednotlivě

F-Class Semi Auto
 
Způsob nabíjení: ze zásobníku

Ostatní vybavení

Při střelbě je možné používat poznámky, ukazatele větru, balistické počítače, měřiče rychlosti a ukazatele času.

Pokud je ukazatel času typu minutka (timer), nesmí před ukončením střelby čárovým rozhodčím zvukovou signalizací rušit ostatní soutěžící.

Umístění ukazatelů větru v ploše střelnice je na rozhodnutí pořadatele soutěže. Pokud ukazatele větru umístěné v ploše střelnice pořadatel povolí, musí být na střelnici umístěny pořadatelem tak, aby byly použitelné pro všechny soutěžící. Ukazatele větru v takovém případě musí být v ploše umístěny před začátkem soutěže, v průběhu soutěže se jejich počet ani poloha nesmí měnit. Ukazatele větru musí být umístěny tak, aby nepřesahovaly svou výškou pomyslnou spojnici mezi hlavní zbraně soutěžících a spodní hranou terče nebo musí být umístěny mimo výseč tvořenou krajními střelci a krajními terči.

Vyhodnocování terčů

Terče na všechny soutěžní vzdálenosti jsou hodnoceny stejně, žádný z terčů nemá vyšší bodové ohodnocení.
Zásahy jsou hodnoceny na kalibr, kterým je terč střílen. Pokud nejsou zasaženy kruhy, je zásah hodnocen 0 body. Při zásahu na rozmezí dvou kruhů je zásah hodnocen body odpovídajícími kruhu s vyšším bodovým ohodnocením. Za zásah na rozmezí dvou kruhů je považován zásah, který se dotýká čáry dělící kruhy s rozdílným bodovým ohodnocením.

Terče

Terče pro všechny třídy soutěží F-Class jsou papírové terče se soustřednými kruhy různé velikosti a s různým bodovým ohodnocením. Nejvýše hodnocen (deseti body) je středový kruh o průměru 1 MOA. Středový kruh obsahuje speciální vnitřní kruhovou oblast o velikosti 0,5 MOA, která slouží jako pomocná, je označována jako „X“. Kruh označovaný jako „X“ může být vyveden jinou barvou než ostatní kruhy pro zlepšení zaměření terče.

Startovné

Výši startovného určuje pořadatel soutěže. Startovné je stejné pro všechny kategorie a zahrnuje účast soutěžících na oficiálním tréninku jeden den před soutěží.

 

Nejnakupovanější

Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Vyhledávání
Přihlášení
Nahoru

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Přebíjecí tabulky ke stažení (PDF)

GDPR - Zásady ochrany osobních údajů

PROČ NAKUPOVAT U NÁS

 

Rychlé dodání
Zboží skladem expedujeme zpravidla druhý pracovní den

 

Máme vlastní sklady
Zboží máme naskladněné ve vlastních skladech

 

Poradíme Vám s nákupem
Nevíte si rady?  Kontaktujte nás

INFORMACE K NÁKUPU

Upozornění: 
Střelný prach a zápalky nezasíláme. Toto zboží si můžete vyzvednout osobně na našich prodejnách

Provozovatel e-shopu:
Sport & Defence s.r.o.
K Žižkovu ev.č. 104
190 00  Praha 9
shop@sportdefence.cz
Tel: +420 284 841 135

Ukázat na mapě

Otevírací doba:
Po-Čt: 12:00 - 18:00
Pá: ZAVŘENO

 

 

Od 5.11.2019
Nové Prodejní a Výdejní místo v Brně
ALFA - PROJ spol. s r.o.

Šumavská 416/15
602 00 Brno
prodej@alfa-proj.cz
Tel: +420 284 841 135

Ukázat na mapě

Otevírací doba:
Po-Pá: 09:00 - 12:00, 13:00 - 16:30

 

 

Sport & Defence s.r.o. | Provozovatel e-shopu www.reloader.cz | E-shop řešení AiShop

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem a bez souhlasu nesmí být šířen.